Tubingi

Spółka produkuje odlewy tubingów tj. żeliwnych obudów do szybów górniczych i tuneli (np. metro). Odlewy wykonywane są w formie segmentów, z wysoko gatunkowych żeliw i poddawane są obróbce na gotowo, a następnie montowane tworząc pierścień tubingowy zwykle o średnicy w przedziale 5 – 7,5 metra. Tubingi były dotąd wykonywane dla klientów krajowych np. KGHM „Polska Miedź” w Lubinie, METRO w Warszawie, czy też dla klientów zagranicznych np. z Kanady, czy Rosji.

Spółka CHOFUM wykonuje pierścienie tubingowe  zarówno z żeliwa szarego, jak i sferoidalnego. Pierścienie wykonywane w spółce cechują się:

 • bardzo wysoką dokładnością i powtarzalnością wykonania umożliwiająca zamienny montaż tubingów w obrębie różnych pierścieni,
 • wysoką jakością i uzyskiwanymi parametrami żeliwa,
 • dopuszczalnym poziomem naprężeń wewnętrznych.

Produkty te są poddane szczegółowym kontrolom na każdym etapie procesu produkcyjnego oraz podlegają rygorystycznym warunkom odbioru końcowego.

Tubingi produkowane w CHOFUM spełniają wymogi norm:

 • żeliwo sferoidalne wg norm:
  – PN-EN – 1563
  w gatunkach: EN – GJS – 450- 10, 500-7, 600-3,
  – GOST 7293-85
  (ГОСТ 7293-85) w gatunkach: BЧ 45, BЧ 50, BЧ 60
 • żeliwa szarego wg norm:
  – PN – EN – 1561
  w gatunkach: EN – GJL – 250, 350.

Spółka wykonuje również korki, zawory itp. niezbędne do montażu pierścieni tubingowych. Po procesie obróbki na gotowo segmentów tubingowych, prowadzony jest kontrolny montaż poszczególnych pierścieni wraz z ich znakowaniem.