2010-02-09
ZUGIL dla Baltic Areny


W Zakładach Urządzeń Galwanicznych i Lakierniczych ZUGIL S.A. w Wieluniu rozpoczęły się prace przygotowawcze do produkcji dźwigarów konstrukcji stalowej dachu stadionu Baltic Arena w Gdańsku (oficjalna nazwa PGE Arena Gdańsk).

Zaledwie 31 stycznia 2010 r. ZUGIL S.A. zakończył prefabrykację i dostawy ostatnich elementów dźwigarów nośnych i przęseł zadaszenia w ramach rozbudowy Stadionu Lecha w Poznaniu, a już podjął się kolejnego zadania związanego z budową stadionów na Euro 2012.
Spółka podpisała umowę z Energomontażem-Południe S.A. na prefabrykację, wykonanie i dostawę 28 szt. dźwigarów konstrukcji stalowej dachu PGE Arena Gdańsk ? stadionu piłkarskiego w Gdańsku Letnicy. Prace przy realizacji kontraktu, obejmującego 1/3 całości konstrukcji stalowej dachu, potrwają do połowy czerwca 2010 r. W sumie samonośna konstrukcja dachu będzie się składać z 82 stalowych wręgów.
Pojedynczy wręg waży ponad 66 ton, ma ok. 84 metry długości, a w najszerszym miejscu ok. 7 m. Kształtem przypomina bumerang. Przedsięwzięcie jest trudne technicznie i wymaga od spawaczy oraz ślusarzy najwyższych umiejętności. Każdy spaw, każdy najdrobniejszy element konstrukcji poddawany będzie badaniom jakościowym. Próbny montaż na terenie zakładu preprowadzany będzie fragmentami, gdyż całego wręgu nie pomieści w całości żadna z hal ZUGIL-u, nawet oddana w ubiegłym roku specjalna hala przeznaczona do montażu wielkich konstrukcji stalowych.
Skomplikowana będzie także logistyka transportu. Poszczególne wręgi transportowane będą do Gdańska w sześciu częściach. Wymagać to będzie użycia specjalistycznych zestawów kołowych o długości od 20 do 35 metrów. Ze względu na szerokość elementów transport odbywać się będzie wyłącznie nocą, w konwojach nadzorowanych przez policję, trasami ustalonymi z Generalną Dyrekcją Dróg Krajwych i Autostrad.
Po dostarczeniu konstrukcji na miejsce specjaliści ZUGIL-u odpowiadać będą za scalenie elementów konstrukcji poszczególnych wręgów w dwie części. Montażem tak scalonych wręgów na konstrukcji stadionu zajmować się już będą pracownicy firmy Martifer Polska.
Zakład Urządzeń Galwanicznych i Lakierniczych ZUGIL S.A. w Wieluniu jest częścią GWARANT Grupy Kapitałowej S.A. Firma jest liderem krajowego i europejskiego rynku w zakresie produkcji urządzeń i linii do nanoszenia pokryć galwanicznych i lakierniczych, usług cynkowania ogniowego oraz dużym producentem konstrukcji maszynowych i budowlanych.
 
 

«  powrót