2009-03-19
Nowa hala, nowe możliwości


W Zakładach Urządzeń Galwanicznych i Lakierniczych Spółka Akcyjna ZUGiL S.A. w Wieluniu został oddany do użytkowania Wydział Ciężkich Konstrukcji Maszynowych. Dzięki tej inwestycji, ZUGiL S.A. jako producent konstrukcji stalowych dołączył do nielicznego grona polskich wytwórni posiadających podobne możliwości produkcyjne i nowoczesny park maszynowy.

Celem inwestycji wartej blisko 26 mln zł (budowa hali - 10,8 mln zł, zakup maszyn i wyposażenia - 15,0 mln zł) było rozszerzenie zdolności produkcyjnych zakładu o możliwość wykonywania specjalnych konstrukcji maszynowych i budowlanych o jednostkowych ciężarach do 40 ton, rozszerzenie możliwości technologicznych w zakresie spawania, zwijania blach (o grubości maksymalnej 50 mm) i obróbki mechanicznej (dł. max 15.000 mm, wys. max 3.000 mm, szer. max 2.000 mm).

Możliwości nowego wydziału pozwolą także wyeliminować kooperację zewnętrzną, zwiększyć poziom techniczny i jakość oferowanych produktów, a co za tym idzie podnieść konkurencyjność w stosunku do innych krajowych i zagranicznych wytwórni konstrukcji stalowych.
Nowy wydział umożliwia prefabrykację elementów konstrukcji wielkogabarytowych o skomplikowanej geometrii np: konstrukcje stadionów i hal sportowo-widowiskowych, terminali lotniczych, dworców kolejowych i autobusowych itp. W hali możliwe jest wytwarzanie konstrukcji maszynowych np. zespołów nośnych maszyn budowlanych, dźwigów portowych, suwnic, maszyn przemysłu wydobywczego itp.
Nowe, rozszerzone możliwości technologiczne już są wykorzystywane. Aktualnie w nowej hali wykonywane są elementy niezbędne do modernizacji linii wypału klinkieru dla Cementowni Ożarów, wielkogabarytowe ramy i kolumny portowych dźwignic do transportu kontenerów, łyżki ładowarek dla górnictwa podziemnego i odkrywkowego (pojemność łyżki do 5 m3, waga jednostkowa do 8 ton), wysięgniki teleskopowe żurawi fasadowych.

Decyzja o budowie nowego wydziału podejmowana była w okresie boomu gospodarczego. Obecnie, gdy przemysł motoryzacyjny (dla którego ZUGiL S.A. jest dostawcą kompletnych obiektów lakierni i galwanizerni) szczególnie mocno odczuwa skutki kryzysu, jeszcze lepiej widać, że była to decyzja niezwykle trafna. Pozwala bowiem skierować działania marketingowo-handlowe na rynek konstrukcji budowlanych przemysłowych i użyteczności publicznej.
 

«  powrót